Karmel (inne nazwy: barwnik karmelowy, karmel spożywczy; ang. caramel colour ) jest uniwersalnym środkiem barwiącym, stosowanym w produkcji wielu wyrobów spożywczych, farmaceutycznych czy paszowych, zapewniającym uzyskanie barwy od żółtej przez bursztynową, czerwonobrązową do ciemnobrązowej, przy jednoczesnym „zaokrąglaniu” smaku danego produktu.
Karmel, uznawany przez wiele lat za produkt naturalny, obecnie zaliczany jest do dodatków do żywności w grupie barwników i w wykazie międzynarodowego numerycznego systemu oznaczeń Unii Europejskiej ma oznaczenie E 150. Ze względu na stosowane reagenty, nazywane też katalizatorami, wyróżnia się 4 klasy karmeli:
- I karmel naturalny E 150a,
- II karmel siarczynowy E 150b,
- III karmel amoniakalny E 150c,
- IV karmel siarczynowo-amoniakalny E 150d.
Spośród wyżej wymienionych klas karmeli, karmel amoniakalny odznacza się najkorzystniejszymi parametrami organoleptycznymi (smak, zapach), dlatego tak chętnie stosowany jest do barwienia bardzo wielu produktów spożywczych (napoje bezalkoholowe i alkoholowe, pierniki, herbatniki, ciasta, sosy, konserwy, przetwory owocowo-warzywne, wyroby cukiernicze, lody, zupy, przyprawy). Karmel naturalny jest mniej aromatyczny, daje nieco mniej intensywną barwę, lecz za to charakteryzuje się większą goryczką, pożądaną w niektórych zastosowaniach…czytaj całość